top of page

"W muzyce rosnę piękniej" - koniec drugiej edycji

Zakończyliśmy realizację II edycji projektu W muzyce rosnę piękniej w którym uczniowie od III klasy uczestniczyli w dodatkowych godzinach ćwiczeń na wybranym instrumencie i w lekcjach śpiewu chóralnego.


Nasza szkoła wraz z Fundacją PZU, która dofinansowała zajęcia, postanowiła w ten sposób wspomóc dzieciaki w zmaganiach z dzisiejszymi wyzwaniami, m.in. nadmiarem bodźców, presją, stresem – właśnie wykorzystując muzykę instrumentalną i wspólny śpiew. Lekcje muzyki w tradycyjnej szkole podstawowej to często zajęcia traktowane drugorzędnie. Tymczasem muzyka (tak jak inne przedmioty artystyczne i twórcze) są dla rozwoju dziecka niezwykle ważne i pod żadnym pozorem nie powinny być usuwane na drugi plan. Wręcz przeciwnie – muzykowania nigdy za wiele! Nauka gry na instrumencie usprawnia motorykę, niezwykle korzystnie wpływa na układ nerwowy, zdolność do koncentracji i myślenie.

(fot). Danka Siluk

Z drugiej strony rozwija też kompetencje społeczne, np. umiejętność współpracy. Nauka gry to wieloletnia praca nad sobą. Codzienne pokonywanie siebie, przekraczanie swoich granic. Trudno o lepsze ćwiczenia dla woli! Okazuje się, że lepiej radzą sobie z matematyką nie ci uczniowie, którzy mieli dodatkową lekcję matematyki, ale ci, którzy mieli dodatkowe godziny muzyki... Muzyka po prostu wspiera rozwój. Dlatego każde dziecko powinno móc grać na instrumencie! Uwieńczeniem było kilka mini-koncertów, które odbyły się na terenie naszej szkoły. Idea ta będzie kontynuowana, już zapraszamy na kolejne muzyczne wydarzenie w naszej szkole, o którym będziemy na bieżąco informować. Dziękujemy dzieciakom, muzykom, nauczycielom i rodzicom, którzy wspierali i wspierają nas w tej ważnej inicjatywie!

Comments


bottom of page