Klasa IV

Motywem przewodnim dla czwartej klasy są nordyckie mity: Edda i Kalevala. Historie o walecznych bogach, którzy zmagają się z żywiołami i ze sobą. Pełne przygód działania, walki i humoru. W tym czasie rysujemy też odpowiednie formy: linie przeplatają się, ale teraz istotne jest, która idzie górą, a która dołem. Świat nabiera głębi... Wymaga coraz więcej uwagi i umiejętności...
Powiększa się ciągle świadomość językowa dzieci, więc coraz więcej jest gramatyki.

Czwarta klasa to również pierwsze lekcje krajoznawstwa. To łażenie po Krakowie i poznawanie jego tajemnic, rysowanie planów i map. To coraz dalsze wycieczki i podróż z biegiem Wisły... Polskie legendy.
I ułamki, obowiązkowo rozpoczęte tortem lub pizzą.

Ukochana przez większość dzieci epoka Człowiek i zwierzęta.

Dzieci grają na instrumentach, które otrzymały w trzeciej klasie.  A w części rytmicznej śpiewają kanony i śpiewają na głosy, grają na fletach i recytują. Ile jest w nich sił i energii wie każdy, kto choć raz słyszał czwartoklasistów ćwiczących aliteracje – najlepiej z drewnianymi kijami.